- Svenska
- العربية
- .
- فارسی
Ny bok: "SJÄLVUTVECKLING" Essäer om Islamisk Andlighet

I samband med den välsignade månaden Shaaban lanserar Imam Ali Islamic Center en ny bok om islamisk andlighet. Boken heter Självutveckling och är skriven av författaren Mohammad Ali Shomali. Den är en översättning av Self Development (2016), ursprungligen utgiven på engelska.
Boken innehåller åtta essäer om olika aspekter av islamisk spiritualitet.
Medan uppfyllandet av grundläggande behov kan göra djur mycket glada och tillfredsställda, söker människan någonting bortom detta. Hon behöver något som kan ge henne en djupare anledning att gå bortom vardagliga rutiner och möta livets ständiga utmaningar och svårigheter. Inom islam intar spiritualitet en mycket hög och central plats. Ett liv utan en djup känsla av mening och syfte, och utan hängivenhet till Gud, är ”bara nöje och distraktion”. Guds sanna tjänare – oavsett om de är rika eller fattiga, mäktiga eller svaga, kända eller okända, i lättnad eller svårighet, och oavsett om de lever ensamma eller bland människor – är helt medvetna om Gud och minns Honom ständigt, och därför uppnår de fullständig frid.
Författaren Dr. Mohammad Ali Shomali är utexaminerad från de islamiska seminarierna i Qom och har dessutom både en kandidatexamen och en masterexamen i västerländsk filosofi från Teherans universitet. Han har erhållit sin doktorsexamen i filosofi från Manchesters universitet.
Boken finns att köpa hos www.islamicbooks.se eller www.bokus.com.
Relaterade länkar:
Urval av böcker publicerade av Imam Ali Center
----
Publicerad: 2026-02-05


